Подкатегория:
КМЕТСТВО БАЙКАЛ
Телефон: 0879125033
Телефон 2: 0879125034
Телефон 3: 0879125035
Дейност: Кметство в северна България
e-mail: baykal_kmet@abv.bg
Ключови думи: кметство Байкал, туризъм, Байкал, община Долна Митрополия
Брой преглеждания: 1100
Описание
Село Байкал е разположено край река Дунав,югозападно от устието на река Искър на височина 34 метра. Северно от селото е дунавският остров Борил,обрасъл с върби и тополи. Селото е на 45 км северозападно от гр. Плевен, и на 40 км от общинския център гр. Долна Митрополия. Климатът е умереноконтинентален, почвите са алувиални,еродирани,карбонатни и типично черноземни. Туристическа информация Околностите на с. Байкал със своя хълмист релеф и многобройни културни и природни забележителности предлагат много добри условия за развитието на различните видове туризъм:културен, орнитологичен, екотуризъм, ловен туризъм и велопоходи по следните маршрути:
Културен туризъм
древноримско селище „Улпия Ескус” - намира се на 3 км. От с. Байкал в посока с. Гиген,асфалтов път с възможност за велопоход;
наблюдаване на изпълнение на група за автентичен фолклор „Калушари” - НЧ „Пробуда” или района на пристанището/хижа-ресторант „Байкал”/ по предварителна заявка на тел.:06555,334/Виктория Давидова-худ.ръководител/,321-Кр.Боянова-секретар НЧ „Пробуда” или 266-Иво Джокин — директор ОУ „Христо Ботев”
римски кладенец/римски път — с възможност за велопоход
Орнитологичен туризъм
площадка за наблюдение на птици — района пред историческа местност „Паметниците” - края на селото с възможност за съвместна работа с екоклуб „Дунав”;
устието на р. Искър - 3 км от с. Байкал в североизточна посока — пеш или с велосипеди;
брега на р. Дунав от с. Байкал в посока местността „Липия”
Екотуризъм
начален пункт-площад или училището — Божевски баир — местност „Шипковина”, „Кръста”, защитена местност „Находище на об.сладник” - историческа местност „Паметниците” - площадка за наблюдение на птици /р. Дунав/ - изходен пункт. Обща дължина на маршрута около 5 км. Предлага възможност за поход с високопланински велосипеди.
Ловен туризъм
остров Борил и остров Орля — намират се срещу с. Байкал и пристанището,които са отдадени на концесия за 10 години на частна фирми,която ги ползва за ловен туризъм. Островите са обрасли с върба, топола и малинак и са живописно красиви. В землището на с. Байкал има обособено ловно поле в което ловува организирана ловна дружинка.
Речен туризъм Село Байкал е една от спирките на международната речна регата „ТИД”.Тази година-2005 г. България е домакин на 50 годишния юбилей на регатата. Близо до района на пристанището е изградена необходимата инфраструктура за лагеруване и отдих на участниците.
Ежегодно се провеждат и традиционните водни походи, организирани от областните туристически центрове.
Пристанище с. Байкал Пристанището е открито през 1934 г. с много гости и водосвет. /снимка/ Първоначално на него са акостирали австрийският кораб „Минерва” и унгарският „Вишеград”, а по-късно с развитието на търговията по Дунав и много товарни кораби. В началото на ХХ в. до 1944 г. към пристанището е функционирала и митница. С развитието на пътническото корабоплаване тук акостират и по редовно разписание корабите на подводни криле тип „Метеор” и „Ракета”. В началото на 90-те години на байкалското пристанище спират и луксозни кораби с туристи от Западна Европа, които посещават местните и близките туристически обекти.