Описание
Колко често ни се случва да се разхождаме из уличките на нашия град или родно селце и неволно да извъртаме глава към витрините на магазините, предлагащи ни стотици познати за нас стоки? Едва ли обаче някой от нас не би се впечатлил, тогава, когато поглеждайки към стъклената витрина види познато или типично за българите традиции произведение, наречено дърворезба. Впечатлени от изяществото и красотата на майстора, положил усилия за изящната обработка на дървото, си задаваме въпроса: дали и аз мога да го направя? Трудно ли е? Колко време би ми отнело и разбира се: откъде мога да намеря необходимите за дърворезбата инструменти?
Да, традицията е все още жива и „МИХАИЛ И СЛАВИ ГУЕВСКИ“ могат да ни снабдят с необходимите длета, за изработване на красива дърворезба или скулптура.
В богатото културно – историческо наследство на България, резбарството заема особено място. За съжаление поради лесната запалимост на дървото и повреждане от дървояди или механични удари, много шедьоври завинаги са унищожени. Но и много са останали за радост на българския народ, който с право може да се гордее с наследството си. Затова и традицията на българската дърворезба не е прекъсната. Вярно че, за известно време имаше мода да се използват фабрично приготвени елементи, но това не трая дълго. Сега отново долавям стремеж у мнозина да вземат длетото и да изваят със собствените си ръце красиви дърворезби. Може те първоначално да са по елементарни с мотивите си, но винаги непременно носят нещо от създателя си. Убеден съм, че вековната традиция на българските школи има много последователи днес, които набират скорост. Те използват нови теми, влагат ново съдържание в композициите, но знам едно – този занаят, дърворезбарството е най-чудното съчетание между творческата фантазия и уменията на човешката ръка.
Спомням си, че проф. Асен Василев казваше: “Резбарят 50% е станал резбар, когато сам може да заточи длетото си.”